Veido ir žandikaulių kineziterapija

Tai procedūrų kompleksas, naudojamas esant smilkininio apatinio žandikaulio sąnario (SAŽS), sąkandžio problemoms, griežimo dantimis (kitaip – bruksizmo) gydymui. Šį kompleksą sudaro gydomieji masažai, pratimai, SAŽS sąnario mobilizacija, trigerinių taškų atpalaidavimas, kineziologinis teipavimas, miofunkcinė terapija, fizioterapinės ir kitos procedūros, padedančios atpalaiduoti kramtomuosius raumenis, išgydyti galvos skausmus, svaigimą, numalšinti kaklo, pečių juostos įtampą, išspręsti galūnių tirpimo ir daugelį kitų problemų.

Žandikaulio sąnario sutrikimus gali nulemti įvairūs neurologiniai, anatominiai pakitimai, taip pat psichologininės priežastys. Šie sutrikimai sukelia žandikaulio traškėjimą, apsunkintą žiojimąsi, griežimą dantimis bei kitus nepatogumus. Dėl žandikaulio sąnario sutrikimų simptomų atliekant kasdienius judesius – šypsantis, juokiantis, kalbant, kramtant ir pan. – patiriamas nuolatinis diskomfortas, kuris blogina bendrą žmogaus savijautą bei gyvenimo kokybę.

Veido ir žandikaulių kineziterapija yra viena iš kompleksinio žandikaulio sąnario gydymo dalių, padedanti įveikti nemalonius SAŽS simptomus ir leidžianti vėl džiaugtis visaverčiu gyvenimu.

Kada kreiptis dėl veido ir žandikaulių kineziterapijos

Dažniausi smilkininio žandikaulio sąnario sutrikimų simptomai – žandikaulio sąnario skausmas, žandikaulio traškėjimas kramtant, išsižiojant ar susičiaupiant, žandikaulio nuovargis, kramtant maistą, galvos svaigimas, galvos, veido, kaklo, sprando skausmai, zvimbimas, ūžimas ar kiti pašaliniai garsai ausyse,  apsunkintas, ribotas išsižiojimas, griežimas dantimis.

Žandikaulio sąnario sutrikimai neišnyksta savaime, todėl pajutus jų simptomus, rekomenduojama nedelsti ir kreiptis į gydytoją odontologą. Ankstyvas šių sutrikimų priežasties nustatymas ir optimalaus gydymo paskyrimas labai svarbus simptomų paūmėjimo ir SAŽS disfunkcijos suvaldymui. Ignoruojant SAŽS sutrikimų simptomus ir nesikreipiant dėl gydymo, jie gali paūmėti ir ilgainiui sukelti dar rimtesnes problemas.

Kaip diagnozuojami SAŽS sutrikimai

Siekiant diagnozuoti SAŽS sutrikimus ir nustatyti jų priežastis, gydytojo odontologo konsultacijos metu atliekama nuodugni paciento apklausa, įvertinama dantų ir minkštųjų audinių būklė, padaroma rentgeno nuotrauka, jei reikia, atliekamas magnetinio rezonanso tyrimas (MRT), padedantis įvertinti nekaulinę struktūrą. Kineziterapiškai įvertinama raumenų būklė, SAŽS mobilumas, paciento laikysena, kuri taip pat gali nulemti problemos atsiradimą. Remiantis skirtingų sričių specialistų įžvalgomis bei išvadomis, nustatomos problemos atsiradimo priežastys ir sudaromas gydymo planas.

Veido ir žandikaulių kineziterapijos galimybės

Gydant SAŽS sutrikimus, sąkandžio problemas, griežimą dantimis (bruksizmą) odontologijos klinikos „Bioimplantai“ gydytojai bendradarbiauja su specializuotos veido ir žandikaulio kineziterapijos klinikos „FaceMyo“ specialistais.

Gydomieji veido masažai

1. Intraoralinis masažas

Iš burnos gleivinės pusės atliekamas intraoralinis masažas atliekamas efektyviai koreguoja vidinius veido raumenis. Procedūros metu atpalaiduojami kramtymo raumenys, sumažinama žandikaulio įtampa, padedanti išvengti dantų griežimo problemų. Masažo metodas paremtas veido savireguliacijos ir jaunėjimo mechanizmo aktyvavimu.

2. Trigerinių taškų atpalaidavimas

Trigerinis taškas – tai įsitempęs ir susitraukęs raumuo, dėl patiriamos nuolatinės įtampos nesugebantis grįžti į pradinę formą. Trigerinių taškų masažas, kurio metu veikiami šie taškai, efektyviai juos atlapaiduoja.

Kineziterapija

1. Smilkininio apatinio žandikaulio sąnario (SAŽS) mobilizacija

Mobilizacijos metu atpalaiduojama sąnario kapsulė, sujudinamas sinovinis skystis, pagerinami judesiai tarp sąnarinių paviršių. Ši procedūra nuslopina skausmą, atstato sąnarius į norimą padėtį, normalizuoja judesių amplitudę.

2. Kineziologinis teipavimas

Teipavimas gali būti taikomas kaip pagrindinis arba kompleksinis gydymo metodas, taikomas kartu su mankštomis, masažu ar fizioterapija. Procedūros metu ant norimų paveikti vietų užklijuojamas elastingas kineziologinis pleistras (teipas), pakeliantis odą ir sukuriantis laisvą vietą tarpląstelinio skyščio (kraujo, limfos) cirkuliacijai bei taip atpalaiduojantis spazmo būsenoje esantį raumenį.

3. Elektroterapija

Elektroterapijos metu raumenys, sąnariai ir kiti minkštieji audiniai veikiami elektros srove. Dažniausiai ji taikoma atliekant kompleksinį gydymą, tačiau gali būti ir kaip pagrindinis gydymo metodas.

Miofunkcinė terapija

Miofunkcinė terapija taikoma lūpų ir liežuvio disfunkcijos bei jų  nulemto atviro sąkandžio gydymui. Miofunkcinės terapijos metu sudaroma individuali pratimų programa, padedanti lavinti lūpų, liežuvio, kramtymo, veido raumenis, jų funkciją ir koreguoti netinkamą jų darbą. Miofunkcinė terapija gali būti taikoma tiek vaikams, tiek suaugusiesiems.

Individualios pratimų programos dėka persiformuoja netaisyklingai susiformavę įpročiai ir išsprendžiamos lūpų disfunkcijos, kramtomojo raumens hiperfunkcijos bei atviro sąkandžio problemos.

Veido ir žandikaulių kineziterapijos nauda

Veido ir žandikaulių kineziterapija užtikrina sklandesnę odontologinio gydymo eigą ir geresnius rezultatus, padeda išvengti galimų komplikacijų po odontologinio gydymo, atstatyti raumenų bei sąnarių balansą, sumažinti skausmus ir kitus nemalonius pojūčius ir žymiai pagerinti paciento savijautą bei gyvenimo kokybę.

Specializuotoje veido ir žandikaulio kineziterapijos klinikoje „FaceMyo“ rūpinamasi ne tik žandikaulio sąnario gydymu, bet ir viso kūno sveikata. Po rekomenduojamo procedūrų kurso pacientai džiaugiasi pagerėjusia laikysena, sumažėjusiais galvos, kaklo skausmais ir geresne emocine savijauta.

Daugiau apie specializuotą veido ir žandikaulio kineziterapijos kliniką „FaceMyo“ ir joje teikiamas paslaugas sužinokite apsilankę klinikos svetainėje https://facemyo.lt/klinika/.

D. U. K.